×

Błąd

Passed variable is not an array or object

Co zawira Makieta Usability?

Zarys makiety powstaje w oparciu o odpowiedzi na spontaniczne pytania, jakie potencjalny użytkownik danej strony internetowej podświadomie sobie zadaje:

  • Co to jest za witryna (identyfikator witryny)?
  • Na jakiej jestem stronie?
  • Jakie są główne kategorie?
  • Co mogę tutaj zrobić?

Wstępny szkic, jakim jest makieta, prezentuje funkcjonalne szlaki nawigacyjne, rozplanowanie i podział architektury informacji, czyli rozplanowanie i podział treści. Umożliwia to praktyczne spojrzenie na realizowany projekt. Tworząc makietę usability, oznaczamy strefy priorytetowe, konstruujemy mapy klikalnosci, a także planujemy rozmieszczenie poszczególnych zakładek, boxów i buttonów. Szkic makiety usability uwzględnia także projekt i wdrożenie nowych rozwiązań graficznych, bezpośrdenio wpływających na globalny wizerunek oraz postrzeganie firmy.

Dlaczego potrzebuję Makietę Usability?

Wizualne przedstawienie wszystkich elementów serwisu pozwala określić czy strona dobrze i w sposób intiucyjny przekaże informacje i zrealizują swoje cele, a także będzie łatwa i zrozumiała nawet przez początkujących użytkowników. Ponadto, na podstawie makiety usability można przewidzieć sposób zachowania użytkowników na linii czasu i zweryfikować maksymalny czas przeglądania przez nich strony internetowej.

Stworzenie makiety usability, jako kluczowy etap poprzedzający projekt strony internetowej, jest metodą obrazującą informacje i wytyczne zawarte w briefie- jeszcze zanim do pracy przystąpi webdesigner. Makieta będąca specyfikacją funkcjonalną prototypu strony umożliwia szybkie i niedrogie wypracowanie wspólnej wizji (klienta i projektanta) projektu docelowego, a tym samym sprawny i zgodny z założeniami przebieg jego realizacji.

Czym jest Usability?

Usability (użyteczność) jest to miara satysfakcji użytkownika, z uwzględnieniem wydajności i efektywności strony, z której korzystamy do osiągnięcia określonych celów. Norma ISO 9241 z 1998 definiuje użyteczność jako miarę wydajności, efektywności i satysfakcji użytkownika z jaką dany produkt może być używany dla osiągnięcia danych celów przez danych użytkowników w danym kontekście.

Użyteczny serwis internetowy jest:

  • intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu pozwala skrócić czas potrzebny na nauczenie się jej
  • zwiększa wydajność w wykonywaniu czynności do których jest przeznaczony
  • powoduje satysfakcję i zadowolenie wynikające z jego używania
  • nie powoduje frustracji użytkownika
  • zapobiega popełnianiu błędów podczas jego używania