Jolanta Żochowska

UI/UX designer

.

Zmienił się adres email do kontaktu, przyszedł nowy pracownik, doszedł nowy produkt - teraz trzeba zaktualizować dane na naszej stronie internetowej, i co teraz?

Na początek - kto ma to zrobić? Czy ktoś pamięta hasła dostępowe do strony? Kto wie jak wprowadzić zmianę? Gdzie jest instrukcja? Jak już uda zalogować się do tajemniczego panelu administracyjnego - to co teraz? Mniejszy problem jeśli zmiany wprowadzamy dość często, ale co w przypadku gdy nikt tam nie zaglądał od wielu miesięcy - gdzie szukać odpowiedniej zakładki, czy mam edytować artykuł, czy modułu -od czego mam zacząć?.

Panel administracyjny - to narzędzie, które umożliwia zarządzanie treściami na stronie. Niestety najczęściej albo ma za dużo funkcji albo za mało. Standardowa struktura panelu zakłada, że wiemy w jaki sposób strona powstała - więc wiemy jak ją modyfikować. Nie jest to życiowe założenie. Najczęściej osoba, która projektuje stronę, nie jest tą samą, która następnie nią zarządza - a trzeba tutaj podkreślić, że nie każdy z nas zna i rozumie znaczniki HTML.

Najmniejszy problem jest, gdy mamy w firmie informatyka, który może „ogarnąć” taki problem - ale nie wszyscy mają taką wygodę. Zawsze możemy zwrócić się z problemem do firmy tworzącej stronę - ale nie zawsze jest to możliwe lub wygodne rozwiązanie (nic nie mówić o dodatkowych kosztach). No cóż - pozostaje uzbroić się z pewność siebie, odpalić tutorial na youtube lub przekopać się przez kilkunasto-stronnicową instrukcję - w ciągu kilku godzin zadanie może zostać zrealizowane.

 

Czy jest lepsze rozwiązanie na ten problem?

Naszym zdaniem - tak. Twórcy systemów do zarządzania stroną internetową (Wordpress, Joomla, Drupal) - tworzą rozwiązania dla „power userów” - czyli dla osób które chcą, lubią i mają czas aby stworzyć własną stronę internetową. Jest to wspaniałe założenia, które umożliwiło powstanie setek tysięcy stron, a co za tym umożliwiło poinformowanie o swojej firmie i ofercie szerokiej grupie firm. Niestety te popularne rozwiązania są zbyt skomplikowane i mają zdecydowanie za dużo opcji dla osób, które nie potrzebują tworzyć strony - a mają potrzebę jedynie coś do niej dodać lub zmienić.

To właśnie z myślą o takich użytkownikach postanowiliśmy stworzyć nowy panel administracyjny.
Założenie jest proste:

widzisz -> klikasz -> edytujesz

Proste, co nie? Zamiast jednego bloku tekstu - kilka formularzy - gdzie do każdego tekstu na stronie przypisane jest odpowiednie pole - zmienisz tylko tam, gdzie chcesz, zero błędów, zero HTML, zero problemów.

 

Edycja po stronie frontendu

No dobra, może więcej szczegółów. Jako webdeweloperzy, tworząc stronę internetową dzielimy ją na sekcje - sekcje są zaplanowane i zaprojektowane specjalnie dla danego klienta - zgodne z przygotowanym wcześniej projektem graficznym i dopasowany pod otrzymane materiały. Jeśli jesteś właścicielem takiej strony i chcesz rozpocząć edycję danej sekcji wystarczy, że klikniesz ikonkę edycji - widoczną w prawym górnym rogu danej sekcji. Dane wprowadzane są w polach formularza - dla każdej z treści przeznaczone jest dedykowane pole - po zapisaniu formularza zmiana od razu widoczna jest na stronie.

 

 

No dobra - ale czym są te sekcje?

Sekcja to element strony, grupujący dane informacje. Sekcją będzie baner główny, boks z informacjami o ofercie, menu, stopka. Sekcje tworzy developer strony - i to on odpowiada za ich ilość i rodzaj treści. Idea jest taka, że dla danej strony powinniśmy stworzyć jak najwięcej powielanych sekcji, które można wykorzystać na wielu podstronach. Takie podejście powinno gwarantować niższy koszt wdrożenia i łatwiejszą edycję.

 

 

A co jeśli będę chciał dodać nową podstronę?

Wystarczy, że klikniesz przycisk „Nowa strona” - do wyboru masz dwie opcje - możesz stworzyć nową podstronę lub nowy artykuł - czym to się różni? Podstrona związana jest z pozycją menu - a artykuł z kategorią. Jeśli chcesz dodać nowy artykuł do zakładki aktualności - to wybierasz artykuł. Nowa podstroną będzie np nowa zakładka: Certyfikaty.

Po wybraniu odpowiedniego typu podstrony - zostaniesz poproszony o uzupełnienie kołku pól:

 • Nazwa pozycji menu
 • W jakim manu ma pojawić się nowa zakładka (najczęściej na stronie mamy przynajmniej dwa bloki menu - menu główne i dolne)
 • Stan - czy dana podstrona ma być widoczna dla użytkowników (możesz ją ukryć na czas pracy nad tym elementem)
 • Dostęp - ta funkcjonalność przeznaczona jest dla stron, które ograniczają dostępu do poszczególnych części strony dla zalogowanych użytkowników

Po stworzeniu nowej podstrony - pojawi się zakładka, która umożliwi ci zbudowanie strony - do wyboru masz kilkanaście predefiniowanych bloków z treścią. Możesz swobodnie tworzyć treść i układać boksy zgodnie z potrzebami danej podstrony.

 


Czy może być jeszcze prościej?

Alternatywnie - wystarczy, że wejdziesz na już stworzoną stronę i klikniesz przycisk kopiuj - po uzupełnieniu informacji na temat nazwy pozycji menu do tej podstrony - pojawi się strona z taką samą treścią jak kopiowana strona. Wystarczy, że zmienisz dane i nowa podstrona jest już gotowa.

 


Co jeśli popełnię błąd lub za dużo usunę ?

Nic prostszego. System zapisuje każdą wersję podstrony w postaci wygodnej historii zmian. Wystarczy kliknąć na wersję którą chcemy przywrócić i zatwierdzić. Możesz testowć rozwiązania, wstawiać i usuwać sekcje - jeśli wygląd podstrony nie będzie na koniec satysfakcjonujący możesz przywrócić stronę w formie zapisanej przed wprowadzeniem do niej modyfikacji.

 

 

Autorski panel administracyjny nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Proponujemy go jedynie firmom, które chcą zainwestować w dedykowany projekt i wymagają nietypowych rozwiązań funkcjonalnych. W pozostałych przypadkach Wordpress lub Joomla będą wystarczające. Mamy nadzieję, że twórcy tych systemów także zauważą problem z jakimi spotykają się ich użytkownicy. Może kolejne wersje tego oprogramowania będą rozwijać rozwiązania umożliwiające edycję strony od strony frontendowej. Do tego czasu polecam nie bać się panelu administracyjnego - warto podejść do niego jak do domu z bardzo wieloma pokojami - aby znaleźć to co się poszukuje czasem trzeba zajrzeć do kilkunastu z nich - ale w końcu na pewno się uda.

FAQ

Nie wiesz od czego zacząć? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

 • Nasze doświadczenie pozwala nam na realizację kompleksowych strategi internetowych dlatego realizujemy usługi począwszy od identyfikacji wizualnej, przez wdrożenie i wsparcia a na promocji w internecie kończąc. Słowem, jesteśmy przygotowani i wolimy pracować nad projektami kompleksowo od A do Z.
 • Tak, udzielamy pełnego wsparcia na zrealizowany projekt. Co ważne, nie jest to tylko gwarancja że system będzie działał. W okresie wsparcia pomagamy w edycji treści, wprowadzamy usprawnienia oraz pomagam w zarządzaniu systemem. Wiemy jak ważne jest aby realizowane przez nas projekty spełniały swoją rolę dlatego zawsze pomagamy naszym klientom nie tylko na etapie wdrożenia ale również na etapie wsparcia.
 • Tak. Pozycjonujemy strony internetowe na konkretne frazy lub wykorzystując pozycjonowanie szerokie. Wiemy, że żaden projekt nie będzie efektywny jeżeli nie zostanie zoptymalizowany i zareklamowany dlatego tworzone przez nas strony, system czy aplikacje są zawsze zoptymalizowane i przygotowane do pozycjonowania. Konfigurujemy i nadzorujemy również kampanie Google Ads, które pozwalają na kontrolę nad wynikami i precyzyjny dobór odbiorców w zakresie ograniczonym jedynie przez budżet jaki jest do dyspozycji.
 • Oczywiście. Nie wyobrażamy sobie projektu bez wersji mobilnej. Stosujemy zasadę projektową nazywaną „mobile first” wiedząc, że nawet 80% użytkowników w niektórych branżach korzysta z systemów wyłącznie na urządzeniu mobilnym. Co ważne, dobrze zaprojektowana wersja mobilna często wykazuje lepsze współczynniki konwersji oraz pozwala na lepszą promocję niż wersja desktop’owa.
 • Nie, unikamy pracy na szablonach i tworzymy nasze projekty specjalnie pod firmę z którą współpracujemy. Wierzymy, że jest to jedyny sposób aby inwestycja w projekt przyniosła oczekiwane rezultaty oraz aby reprezentowała naszego klienta na najwyższym możliwym poziomie. Praca z szablonem wiąże się z uproszczeniami i kompromisami, które według nas wpływają negatywnie na wizerunek klientów.
Nasi klienci

Naszym największym sukcesem jest zaufanie, którym obdarzyli nas Klienci. Jesteśmy dumni z tego, co nasi Klienci mówią o naszej pracy.

Jestem naprawdę zadowolony wszystko na czas. Świetne pomysły cieszę się że wybrałem akurat was.

Piotr Borówkowy Raj

Cechuje ich profesjonalizm usług, ale również ogromne zaangażowanie w prowadzone prace.

Tomasz Skyconcept

Każdorazowo wykazywali kreatywność i zaangażowanie oraz profesjonalną obsługą.

Adam Skyconcept

Praca nad naszą strona przebiegała szybko i sprawnie. Wszelkie nasze uwagi przyjmowane były w atmosferze dalszej chęci współpracy.

Sylwia Contract Administration Sp. z o.o.

Coal Creative to idealny partner dla każdego przedsięwzięcia realizowanego w Internecie. Profesjonalni i kompetentni w każdym calu.

Anna Jones Lang LaSalle Sp. z o.o.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektów Państwa pracy

Marcin Zagroszuj.pl

Dzięki za projekty. Wszystkie trzy są świetne. Dobra robota

Mateusz Solace

Strona bardzo nam się podoba i nie mamy do niej żadnych zastrzeżeń.

Piotr Maja Sp. z o.o.

Obejrzałam wszystko dokładnie i jestem BARDZO zadowolona.

Joanna Tort Pieluszkowy

Super, że serwer który Państwo oferują jest b.dobry, ponieważ zależy mi na poprawnym funkcjonowaniu strony www, tym bardziej że wygląda ona super :)

Michał Railad

Wszyscy mnie chwalą za nową stronę! Stronka jest super! Proszę więc pochwalić całą ekipę!

Dominika Manufakture

Najbardziej podoba mi się ostatnia strona. W ogóle jest super i naprawdę jestem zadowolony. Dziękuję.

Małgorzata Kancelaria Prawna Kaczorowski

Dziękuję za projekty, wyszło super! bardzo mi się podoba :) Logo jest piękne i jestem naprawdę pod wrażeniem.

Anna Aromic

I LOVE IT!!!! Wygląda naprawdę super. Bardzo bardzo mi się podoba!!!

Agnieszka Activity Junkie

Bardzo dziękuję za projekt. Jak zwykle trafili Państwo w sedno. Jest super.

Wojciech Torprojekt

Super !!!!!! Bardzo mi sie podoba :) Pełna akceptacja projektu !!

Monika LEA

Jestem zachwycona projektem strony!

Justyna FoodArtGallery
Prologis
JLL
FEM
Wrocław
TVP
Agora
Jakość obsługi
Sonko
Poltronic
PKB
M+Q
Koyo
JTEKT
IM
Sanofi
PBF
Simpdivcol
Flaga
Amerigas
Europol Gaz

Planujesz nowy projekt?
Chcielibyśmy usłyszeć o nim więcej

Imię i Nazwisko *
Email *
Firma
Telefon *
+48
Szukaj
  Opowiedz nam o swoim projekcie
  Planowany budżet projektu
  Dodaj załącznik
  Przeglądaj pliki No file chosen

  Zapoznałem się i akceptuję Politykę prywatności


  Porozmawiajmy!

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 71 333 73 43  Nie wiesz od czego zacząć?

  W uporządkowaniu informacji na temat planowanego projektu pomoże Brief Kreatywny
    pobierz Brief